Zdrowie

Komputery pomocą w leczeniu – rezonans i tomografia

Dzisiaj lekarze coraz to częściej uważają, że tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, iż nie są one niepokojące dla życia, to jednakże mogą mieć wpływ na stworzony przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego również względu badanie, jakim jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, jakie znajdują się w okresie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym czasie tomografia komputerowa przeciwwskazania mieści wtedy badania w aspekcie brzucha i miednicy u kobiet.

Jeżeli tomografia komputerowa ma obowiązek zostać przeprowadzona w okresie, kiedy kobieta jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje również dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te wykonać należy na ściśle uzgodnionych zasadach. Pacjentów, jacy nie mogą pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, jakich kategoryzuje się do grupy podwyższonego ryzyka. Do grupy tej należą przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, że chorobami tarczycy, z niewydolnością wątroby oraz z przewlekłymi schorzeniami płuc. Badanie, którym jest rezonans magnetyczny polega w kluczowej mierze na umieszczeniu przypuszczalnego pacjenta w komorze aparatu.

W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, które charakteryzuje się niesłychanie wysoką energią. W wyniku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego – więcej o tym na metoda biorezonansu. Prócz tego sam aparat, jakim wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny przekazuje fale radiowe. Fale te docierają do niemal wszelkich tkanek, które znajdują się w organizmie ludzkim, wzbudzają powstawanie podobnych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, które wytwarzane są przez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator wykorzystuje w swej pracy jądro atomu wodoru, zaś dzięki temu, że liczba jąder wodoru w rozmaitych tkankach jest różna, daje to możliwość zdobycia obrazu.

W następnej kolejności z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co możliwe jest dzięki wykonaniu zagmatwanych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie używa w czasie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niesprzyjający sposób w organizm człowieka.

Zobacz też: